تبلیغات
گروه سیاسی مذهبی مبارز تی √ - چند دستور خودسازی
 
گروه سیاسی مذهبی مبارز تی √
وما عدالت را زیر پای مستکبران و زیاده خواهان ذبح نمی کنیم مبارز تی √ ..........................................................
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : جوانِ مبارز
نظرسنجی
شما از چه راهی با گروه مذهبی مبارز تی آشنا شده اید؟چند دستور برای خودسازی از مرحو م علامه طباطبا یی


اشاره :


این قسمت سئوال و جوابی است كه با مرحو م علامه طباطبا یی شده است.


بسم الله الرحمن الرحیم


         
محضر مقدس نخبه مجتهدین حجه السلام و المسلمین جناب آقای علامه محمد حسین طباطبائی دام مجده

           سلام علیكم و رحمه الله وبركاته .

         خداوند ان شاءالله خیر دنیا و آخرت عطایت فرماید و با اولیا و انبیا محشورت سازد .


         
برادر عزیز ! فراوان احساس كمبود می كنم . هر چه دست و پا می زنم و تلاش می كنم و به هر جهت می نگرم دریا در نظرم وسیعتر جلوه می كند .نمی دانم در چه مسیری روی گردانم كدام سفینه را سوار شوم تا به ساحل خوشبختی رسم ؟ از شما برادر عزیز استمداد می طلبم . نمی دانم مر ا چه می شود ؟ مدتی است خود را چنان می بینم كه بر آسمان افكارم ابرهای سنگین و تیره و تار بر آمد ه و عالم مرا غمناك ساخته اند .حتی غرشی نیست تا ببارد و آسمانی صاف بینم . عامل این تیرگی چیست نمی دانم ؟

         
در لابه لا ی این حالات فكر می كنم اگر سئوال مرا در این موضوع پاسخ گوئید راحت شوم . برادر عزیز ! با روشن بینی خود و حقیقت خواهی خود اگر بتوانی حالت مرا درك كنید و آنچنان جوابم گوئید كه ناخود آگاه جرقه ای در من به و جود آید كه تا ابد ( مرگ ) روشن باشم . آیا می توانید راهنمائی كنید تا 1- عاشق خدا شوم 2- عاشق پیامبر شوم 3- عاشق اولیاء خدا شوم . راه چیست و چاره كدام ؟ اگر راز عشق مر آموزید و معشوق را به نیكی برایم بشناسانی ،اگر دستم گرفته به كوی عشق رهبری نمائید و با اشاره معشوق رابنمائید دوان دوان می روم حتی لحظه ای آرام نمی گیرم . اما چه كنم جاهلم و عاشق نیستم .

         
استاد عزیز از قر آن جز خواندن (‌بدون تعارف ) چیزی نمی دانم . با سخنان معصومین تقریبا بیگانه ام . نمی دانم چگونه استفاده كنم ؟ صبر كنم تا رشد علمی بیابم و یا بموازات تحصیل .. طریق استفاده رانیز بیان فرمائید .

جواب علامه به نامه

         
به عرض شریف می رساند : نامه شریف دوم زیارت شد . قبلا نیز یك نامه دیگر ی رسیده بود كه تاكنون پاسخ آن نوشته نشده . اصولا در زمستان گذشته در اثر كسالت مزاج و ناراحتی اعصاب نه تنها نامه جنابعالی ، بلكه نامه های زیادی دیگری كه دراین مدت رسیده تا امروز برای هیچ كدام نتوانسته ام جواب بنویسم . اینروزها كه كمی حالم رو به بهبود است تدریجا جواب می فرستم . بهر حال عذر گذشته را می خواهم .

         
عرض كنم روشی كه برای ما در همه حال و همه شرایط در حد ضرورت است ، روش خداشناسی است و راه آن طبق آنچه از كتاب و سنت بر می آید ، همانا یاد خدا و امتثال تكالیف عملی است . یعنی همان مراقبه و محاسبه است كه در نامه اولی خدمت تان عرض شده ، فعلا به این ترتیب كه هر صبح كه از خواب بیدار می شوید تصمیم بگیرید كه خدا فراموش نخواهید كرد . آنگاه بطور استمرار خود را در برابر خدا تصور كنید . و شب وقت خواب به حساب كارهای روزه بپردازید . اگر غفلتی شده استغفار و توبیخ نفس ،  و اگر نشده حمد خدا بكنید . و ضمنا برای تقویت ذكر تاچهل روز ، روزی هزارمرتبه طرف صبج با توجه تام كلمه طیبه لااله الا الله بگوئید حال بندگی كه از این روش به دست می آید الگو و مقیاس همه حالات زندگی است .

والسلام علیكم محمد حسین طباطبائی

توضیح :

         
عدد چهل ، و چهل روز در میان اهل معنی دارای ویژگی است . پیامبر مادر 40 سالگی به رسالت مبعوث شد . میقات موسی علیه السلام 40 روز بود . هر كس 40 حدیث حفظ كند ، خداوند اورا در روز قیامت فقیه محشور فرماید ، هر كس 40 روز اعمالش را برای خداوند خالص كند ، حق تعالی چشمه های حكمت بر زبانش جاری كند و و در میان اهل باطن و ریاضت شرعی ، چله (=چهل روز ) نشینی مر سوم بوده است .

ذكر لا اله الا الله

         
ذكر آن است كه به یاد محبوب باشی و خود را در حضورش دانی و به فرمانش از دل و جان گردن نهی و از نافرمانیش در بیم و حذر باشی

         
امام صادق (ع) فرماید : ذكر خداوند ، فقط سبحان الله ، الحمدالله  لااله الا الله و الله اكبر گفتن نیست .  بلكه بدان معنی است كه هرگاه فرمان الهی بر تو وارد شد به كار بندی و هر گاه نهیی رسید آن كار را ترك كنی .-1- لیكن برای تقویت حضور عندالله ، در روایات بسیار به اذكار فراوانی توصیه شده است كه بنده بر لب داشته باشد . و چون مرحوم علامه دراین نامه به ذكر شریف لا اله الا الله ، توصیه فرموده است از روایات متعدد آن به یك روایت بسنده می كنیم . پیامبر گرامی مافرماید : نه من و نه هیچ پیامبری پیش ازمن . پیامی به عظمت لااله الا الله نیاورد ه اند .-2-

منابع و مأخذ :

1- بحار الانوار ، جلد 90 ، ص155

2- ثواب الاعمال ، ص17نوع مطلب : مذهبی، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :