تبلیغات
گروه سیاسی مذهبی مبارز تی √ - حضور رئیس‌جمهور در جلسه شورای‌عالی‌انقلاب‌فرهنگی پس از دوماه‌ونیم
 
گروه سیاسی مذهبی مبارز تی √
وما عدالت را زیر پای مستکبران و زیاده خواهان ذبح نمی کنیم مبارز تی √ ..........................................................
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : جوانِ مبارز
نظرسنجی
شما از چه راهی با گروه مذهبی مبارز تی آشنا شده اید؟رئیس‌جمهور در جلسه امشب (سه‌شنبه) شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور یافت و این شورا پس از حدود دو ماه و نیم به ریاست وی تشکیل جلسه داد.

 دکتر احمدی‌نژاد که در هشت جلسه اخیر این شورا حضور نیافته بود، پس از آنکه هفته گذشته رهبر انقلاب، حضور در این جلسات را به وی گوشزد کرده است، با بیان دلیل حضور نیافتن خود در جلسات قبلی، تأکید کرده است

 
گروه سیاسی مذهبی مبارز تی

که بنا به امر ایشان، در جلسه شورا حاضر خواهد شد.

بنا بر این گزارش، اگرچه سفرهای استانی یکی از دلایل حضور نیافتن دکتر احمدی‌نژاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی بود اما گفته می‌شود نظر وی در مورد بندهای 5 و 10 اساسنامه دانشگاه آزاد نیز در این زمینه مؤثر بوده است.

در هشت جلسه قبل که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور نداشته، آقای علی لاریجانی و آیت‌الله صادق لاریجانی جلسات را اداره کرده‌اند. در حالی که اغلب اعضای شورا تأکید داشته‌اند که تکلیف بندهای 5 و 10 اساسنامه دانشگاه آزاد باید با حضور رئیس‌جمهور تعیین شود اما در یکی از جلسات رئیس مجلس که اداره جلسه را برعهده داشته، پیشنهاد داده است که "سه عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد كه قرار بود به پیشنهاد شورا معرفی شوند، در روشی متفاوت توسط هیئت موسس دانشگاه آزاد و از بین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شوند." اما مخالفت اعضا موجب مسکوت ماندن تصمیم‌گیری تا حضور رئیس‌جمهور در جلسات شده است.

اصلاح مدیریت دانشگاه آزاد جزو شعارهای اصلی رئیس‌جمهور از ابتدای دوره ریاست جمهوری نهم بود. با این حال، دکتر احمدی‌نژاد در سال 85 اعلام کرد که برخی افراد ذی‌نفوذ در این زمینه تهدید کرده‌اند که در صورت ورود به این حوزه، کشور را با بحران مواجه خواهند کرد و در این شرایط به وی امر شده است که فعلاً این اقدام را مسکوت بگذارد.

این در حالی بود که آقای اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد در همین ماه‌ها در سفر به یکی از واحدهای دانشگاه آزاد، مخالفان مدیریت این دانشگاه را موذی و شرور خواند و گفت اگر قرار بود با این موذی‌گری‌ها عقب‌نشینی کنیم باید در حجره‌هایمان می‌ماندیم.

با این حال، پس از آنکه اولتیماتوم‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ارائه پیشنهادها برای اصلاح اساسنامه از سوی هیئت امنای دانشگاه آزاد بی‌پاسخ ماند، این شورا به ریاست دکتر احمدی‌نژاد موضوع اصلاح اساسنامه این دانشگاه را به‌طور ویژه در دستور کار قرار داد.

در نتیجه اهمال هیئت امنای دانشگاه آزاد و اقدام نكردن در مهلت مقرری كه چند بار نیز تمدید شد، شورای عالی انقلاب فرهنگی رأساً وارد فاز اصلاح اساسنامه شد كه در نتیجه آن، در جلسه 24 فروردین 89 در 25 ماده به تصویب نهایی رسید كه رئیس‌جمهور نیز در اردیبهشت ماه، آن را برای اجرا ابلاغ کرد.

اما به موازات بررسی و تصویب این اساسنامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، باند سیاسی- اقتصادی ریشه‌دار در دانشگاه آزاد به طراحی موضوع غیرقانونی و انحرافی وقف این دانشگاه پرداختند و در مجلس نیز با بسیج كردن عوامل خود، توانستند در روزی كه برخی نمایندگان به آن عنوان "یكشنبه سیاه" (30 خرداد 89) را اطلاق كردند، طرحی را به تصویب برسانند كه بر اساس آن، وقف دانشگاه آزاد مجاز دانسته می‌شد.

این طرح در شرایطی تصویب شد كه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع اساسنامه دانشگاه آزاد ورود كرده و رئیس‌جمهور اساسنامه اصلاحی را ابلاغ كرده بود و مجلس بر خلاف نظر صریح رهبر انقلاب مبنی بر اینكه "در موضوعاتی كه شورای عالی انقلاب فرهنگی ورود می‌كند، نباید وارد شود"، چنین طرحی را از تصویب گذراند. البته پس از افشاگری رسانه‌های ارزشگرا در این زمینه و اعتراض‌های دانشجویی، مجلس این مصوبه خود را كه شورای نگهبان نیز آن را برگردانده بود، پس گرفت.

در همین حال، رهبر انقلاب، كمیته‌ای فقهی- حقوقی به سرپرستی رئیس قوه قضائیه برای بررسی جوانب وقف دانشگاه آزاد تشكیل دادند. عوامل دانشگاه آزاد تلاش‌هایی برای مخدوش كردن فعالیت این كمیته كردند و حتی عده‌ای از این عوامل برای استفتا گرفتن از برخی علما و مراجع قم به‌طور پنهانی به قم سفر كردند كه با هوشیاری نهادهای مسوول این سناریو ناكام ماند.

همچنین آقای اكبر هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت امنای این دانشگاه در آستانه اعلام نظر نهایی رهبر معظم انقلاب در مورد وقف دانشگاه آزاد، به‌طور غیرمنتظره برای افتتاح یكی از واحدهای دانشگاه آزاد به بابل رفت و در آنجا ادعا كرد، وقف دانشگاه آزاد منعقد شده و كسی كه بخواهد آن را بر هم بزند، باید از خدا قوی‌تر باشد. این اظهارنظر، واكنش آیت‌الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه را به‌دنبال داشت و او با صراحت اعلام كرد كه وقف این دانشگاه از ابتدا منبطل بوده و نیازی نیست كسی آن را بر هم بزند. وی اظهارات هاشمی را ناشایست و اشتباه خواند.

به فاصله چند روز از این دو اظهارنظر، رهبر معظم انقلاب نظر نهایی خود در مورد وقف دانشگاه آزاد را اعلام و تأكید كردند كه وقف از نظر شرعی و قانونی صحیح نیست. ایشان در ضمن دستور دادند كه مواد 5 و 10 اساسنامه اصلاح شود. این دستور رهبر انقلاب، به‌طور ویژه در دستور كار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت و شورا با تشكیل كمیته‌ای اصلاح اساسنامه را دنبال كرد.

در جلسه سه‌شنبه 11 آبان نیز دو ماه 5 و 10 مورد اصلاح قرار گرفت و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد جزئیات اصلاحیه گفت: بر اساس ماده 5، دانشگاه آزاد مؤسسه‌ای غیرخصوصی و غیردولتی است و اعضای هیئت مؤسس، هیئت امنا و مدیران دانشگاه هیچ‌گونه حق مالكیت و حق انتفاع شخصی از اموال دانشگاه را ندارند و اموال و منافع مزبور منحصراً با رعایت مفاد این اساسنامه و مقررات حاكم و با رعایت مصلحت دانشگاه صرف هزینه‌ها، پیشرفت و توسعه فعالیت‌های دانشگاه خواهد شد.

محمد رضا مخبر دزفولی افزود: همچنین با اصلاح ماده 10 این اساسنامه، احكام اعضای هیئت امنا با امضای رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر خواهد شد. ماده 10 را هم که طبق اساسنامه قبلی انتخاب 5 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاهها در مرتبه دانشیاری و بالاتر به انتخاب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای عضویت در هیئت امنا بود به 3 نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاهها با مرتبه علمی دانشیار و بالاتر به انتخاب شورای عالی انقلاب فرهنگی تقلیل یافت.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: در بند 2 هم سه نفر از اعضای هیئت موسس که حتما یکی از آنها روحانی باشد و همینطور تبصره که احکام اعضای هیئت امنا با امضاء رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر خواهد شد نیز تصویب شد.

اگرچه پس از تصویب این اصلاحیه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، خبر رسمی در مورد نظر رهبر انقلاب منتشر نشد، اما برخی اخبار غیررسمی حاکی از این بود که ایشان بر اصلاح مجدد ماده اساسنامه تأکید دارند.

علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در سخنرانی هفته گذشته گفت: مقام معظم رهبری در بند ۵ و ۶ اساسنامه خواستار تغییر شدند چراكه با این مصوبه، دانشگاه آزاد به سمت دولتی شدن پیش می‌رفت و تدبیر رهبر انقلاب این بود كه دانشگاه آزاد باید غیرخصوصی و غیردولتی بماند.

وی ادامه داد: پس از تغییر در بند ۵ و ۱۰ اساسنامه دانشگاه آزاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی مقام معظم رهبری فرمودند كه "بند ۱۰ كفایت لازم را ندارد و باید تغییر كند" این بند تركیب هیئت امنا را مشخص می‌كند تا زمینه تغییر جاسبی فراهم شود.

هنوز از دستور کار جلسه امشب (28 دی 89) شورای عالی انقلاب فرهنگی خبری در دست نیست اما حضور رئیس‌جمهور در این جلسه بلافاصله پس از اعلام نظر رهبر انقلاب به او در مورد حضور یافتن در جلسات، قابل توجه است. همچنین به‌نظر می‌رسد اصلاح مجدد ماده 10 اساسنامه به‌زودی در دستور کار قرار خواهد گرفت و زمینه برای تغییر مدیریت در دانشگاه آزاد و شفاف شدن تاریکخانه آن، مهیا خواهد شد.نوع مطلب : هنر عصر انقلاب اسلام، ضرورت‏های انقلاب، جوانان و انقلاب، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، بسیج، جامعه، 
برچسب ها :

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :